| Brand Name: | SCXK |
| Model Number: | P8 |
| MOQ: | 2 sqm |
| Price: | negotiation |
| Payment Terms: | Western Union, MoneyGram, D/P, T/T, L/C |
| Supply Ability: | 3500 sqm per month |
High resolution LED screen P8 full color LED display for outdoor advertising and digital billboards.
| LED Lamp | |
|---|---|
| Type | SMD3535/2727 |
| Brand | Epistar |
| Arrangement | RGB 3in1 |
| Chip parameters (Red) | 620-625nm IV:800-960mcd |
| Chip parameters (Green) | 520-525nm IV:1350-1650mcd |
| Chip parameters (Blue) | 470-475nm IV:330-400mcd |
| LED Display Module | |
|---|---|
| Pixel Pitch | 8mm |
| Module Size | 256×128mm |
| Module Resolution | 32×16=512 Dots |
| Pole LED Display | |
|---|---|
| Display Dimension (W×H) | 512×512mm |
| Entire Screen Size (W×H×D) | 960×1600×130mm |
| Cabinet Material | Die Casting Aluminum |
| Frame Frequency | 60 frame/sec |
| Input Voltage | AC110-220V±10%,50/60Hz |
| Brightness | ≥7000cd/sqm |
| Viewing Angle | 140° (Horizontal), 140° (Vertical) |
| Minimum Viewing Distance | 8m |
| Color Processing | R(1024)×G(1024)×B(1024) |
| Total Power Consumption (Max) | 1600W/H |
| Brightness Adjustment | 256 color levels, adjustable manually/automatically |
| Total Power Consumption (Average) | 450W/H |
| MTBF | 10,000 hours |
| Display Function | Text, Graphics, Video |
| Lifespan | 100,000 hours |
| Refresh Rate | ≥1000Hz |
| Protection Level (front/back) | IP65 |
| Working Temperature | -10℃ to 55℃ |
| Malfunction Dot Rate | <0.0001 |
| Humidity | 10% to 90% |
| Certification | CE, ROHS, FCC, UL, CCC, ISO9001, TUV |