| Brand Name: | SCXK |
| Model Number: | P6 |
| MOQ: | 1 sqm |
| Price: | negotiation |
| Payment Terms: | Western Union, MoneyGram, D/P, T/T, L/C |
| Supply Ability: | 5000sqm per month |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Pixels | 6mm |
| Voltage | DC5V |
| Refresh Rate | >=180HZ |
| Maximum power | 600m2 |
| Module size | 192mmx192mm |
| Brightness | 5000cd/m2 |
| Certificates | CE, RoHs, FCC, ISO |
| Dot density | 27778 |
| Driving mode | 1/8 scan |
| IC | MBI 5024 IC |
| Chip brand | Epistar led |
Customized Full Color LED Video Board HD P6 SMD Electronic Outdoor Advertising LED Screen
Great sense of fashion brings a different visual experience
Ultra-high brightness, long distances under the sun's glare are still clearly visible. The color uniformity of the display screen is super high, and the display screen is more delicate. Supporting curved splicing can better integrate with the surrounding environment. In the outdoor environment, there is a higher visual impact.
The unique waterproof case makes the advertising screen no longer afraid of the storm. The independent drainage holes and sealant effect are sufficient for normal operation under outdoor all-weather conditions, and the waterproof level is high. Anti-UV, anti-deformation module kit to ensure that the screen body is not deformed.
No seams The LED screen can be stitched in any direction, any size, any shape. Compared to rear projection and liquid crystal splicing, there is no difference in brightness between cells or splicing black seams, rendering a perfect visual effect. Uniformity of luminance and chromaticity Exquisite unit structure ensures the consistency of the dot spacing; the screen is uniform, no separation, no black lines, no missing information, and real seamless splicing screen.
Vertical and horizontal directions with an ultra-wide 160-degree viewing angle allow viewers to enjoy high-quality display at all angles, you can get the best look from all directions on the screen. No color patches, black spots, mosaics, etc.
Design by Ultra-thin aluminum box, high precision, easy installation and maintenance, at the same time, with superior heat dissipation, low consumption and high stability.
| Model Number | HX-P6-8s | Best Viewing Distance | 6M-50M |
|---|---|---|---|
| Model Size | 192MM*192MM | Pixel Resolution | 160°(W)120°(H) |
| Pixels Density | 27777dots/㎡ | Temperature | Storage: -35℃/+85℃ |
| Pixel Pitch | 6mm | Operation Humidity | 10%-75% |
| Package Mode | SMD3535/2727 | Working Voltage | AC220V±10% |
| Pixel Resolution | 32Dots(W)*32Dots(H) | Average Power Consumption | ≤320W/m2 ≤370W/m2 |
| Module Thickness | 14.85MM(Non magnetic column) | Max Power Consumption | ≤750W/m2 ≤900W/m2 |
| Model Weight | 0.45kg | Control Method | Synchronization |
| Drive Type | Constant Drive | Driving Device | Constant Drive |
| Brightness White Balance | ≥5500CD/m2 | Refresh Frequency | ≥400HZ |
| Thermal Discharge | Fan Pcs | Frame Frequency | 60HZ |
| Cabinet Dimension | 576MM*576MM | Luminance Level/Color | RGB256 |
| Power Supply | 5V/40A*2PCS | Gray Level | 65536 |
Note: we can adjust the date as clients requirement, kindly feel free to contact us for any questions